ŚWIĘTO LICZBY π

14 marca 2018 r.

w Szkole Podstawowej nr 5 w Nysie  obchodziliśmy

ŚWIĘTO LICZBY π

Jak co roku  zorganizowaliśmy wiele ciekawych konkursów.

W każdej klasie na początku lekcji matematyki uczniowie oglądali prezentację na temat liczby π.

Przez cały dzień, w holu szkoły, na monitorze pokazywane były wszystkie prezentacje wykonane przez uczniów dotyczące liczby  π.

Uczniowie mogli  wziąć udział zarówno w konkursach indywidualnych jak i grupowych.

W konkursie indywidualnym „Rozwinięcie liczby π” wygrała uczennica klasy 3ga

Alicja Kowalczyk, która prawidłowo w rozwinięciu dziesiętnym liczby π napisała 137 cyfr po przecinku, drugie miejsce zajęła  Sandra Mróz, uczennica klasy 3gj z wynikiem 111 cyfr po przecinku, a trzecie miejsce zajęła  Julia Nowak, uczennica klasy 3ga,  która prawidłowo napisała 59 cyfr.

W konkursie na najlepszą prezentację dotyczącą liczby π,  pierwsze miejsce  zajęła Karolina Dziergas, drugie miejsce przypadło Wiktorii Buczkowskiej, a  trzecie miejsce zajął Filip Paluch, wszyscy uczniowie z klasy 3ga.

W konkursie recytatorskim oceniano deklamację  wierszy o liczbie  π. Pierwsze miejsce w tym konkursie zajęła Sandra Mróz uczennica klasy 3gj, drugie miejsce zajęła Aleksandra Miłek uczennica klasy 3gs a trzecie miejsce zajął Jakub Skowroński uczeń klasy 5d.

Rozegrany został również quiz – co wiesz o liczbie  π, dla klas siódmych, ósmych oraz trzecich gimnazjum w którym udział wzięli  wszyscy uczniowie z tych klas.

Uczniowie wykazali się dużą wiedzę. Pierwsze miejsce w tym konkursie równorzędnie zajęły klasy: 7c oraz 3gn, drugie miejsce zajęły klasy: 8d, 3gj oraz 3gs, trzecie miejsce zajęła klasa 3ga.

W tym dniu rozstrzygnięty  został również konkurs  za  wcześniej wykonane  plakaty na temat liczby π. I tak pierwsze miejsce przypadło klasie 6a, drugie miejsce zajęła klasa 3ga a trzecie miejsce zajęła klasa 5d.

Na wyróżnienie zasługują wszyscy uczniowie biorący udział we wszystkich konkursach.

Konkursy cieszyły się dużym zainteresowaniem uczniowskiej społeczności.

Obchody  „Święta liczby π” mają na celu pokazanie historii liczby π, praktycznego jej zastosowania oraz pokazanie, że matematyka to nie tylko zadania ale również zabawa.

organizatorzy:

Krystyna Cinkowska