Izba Pamięci Marszałka Józefa Piłsudskiego

W dniu 25. 03. 2022 r. została otwarta Izba Pamięci poświęcona patronowi Szkoły Podstawowej nr 5 w Nysie Józefowi Piłsudskiemu.
Izba Pamięci przygotowana została jako prezent imieninowy dla Marszałka, w ten sposób zostały reaktywowane uroczyste obchody imienin Wielkiego Wodza, które mamy szczerą chęć kontynuować. Izba to miejsce, w którym pamięć po Wielkim Człowieku, odradza się i nigdy nie zaginie. Ten prezent kolejnym pokoleniom będzie przypominał o Jego czynach, Jego wytrwałej i bohaterskiej walce o wskrzeszenie i wielkość Polski. To miejsce pozwoli zachować w pamięci wielkie dokonania Józefa Piłsudskiego. Tu będzie czczona pamięć o Józefie Piłsudskim - największym człowieku na przestrzeni całej naszej historii. To wyjątkowe wydarzenia, stało się okazją do refleksji nad historią naszego narodu i uświadomiło, jak ważne jest zachowanie i pielęgnowanie tożsamości.
Przebieg uroczystości podzielony był na dwie części. W pierwszej- grupa utalentowanych wokalnie, muzycznie i teatralnie uczniów zaprezentowała „Koncert życzeń” dla szacownego solenizanta. Przedstawione życzenia, płynęły w formie podziękowań za wolną, suwerenną Polskę, za bohaterstwo i patriotyzm. Były wzruszające i emocjonalne, a po nich piosenki, które podkreśliły charakter uroczystości: „Piechota”, „ My I Brygada”, „Gawęda o miłości do ziemi ojczystej” Wisławy Szymborskiej, „ My nie chcemy więcej wojny”,” Gołębi song”, „Dziwny jest świat”. Okazałą scenografię utrzymaną w klimacie barw i symboli narodowych dopełniała wystawa „Józef Piłsudski oczami uczniów” i wystawa kartek imieninowych dla J. Piłsudskiego.
Po Koncercie życzeń nastąpiło uroczyste przecięcie wstęgi symbolizujące otwarcie Izby Pamięci poświęconej Marszałkowi J. Piłsudskiemu, której dokonała Pani Dyrektor Eulalia Woźniak oraz Burmistrz Nysy Kordian Kolbiarz w asyście uczniów.
Uroczystość uświetnili znamienici goście, m.in. Pan Adam Fujarczuk Dyrektor Gminnego Zarządu Oświaty, Pani Małgorzata Leśniewska Wicedyrektor Gminnego Zarządu Oświaty, Pani Anna Jamrozik Główna Księgowa Gminnego Zarządu Oświaty, Pan Edward Hałajko Dyrektor Muzeum Powiatowego w Nysie, Pani Renata Papuga Wizytator Kuratorium Oświaty w Opolu, Pan prof. Krzysztof Rozpondek Prezes Związku Piłsudczyków we Wrocławiu, Pan prof. Marian Molenda, Pani dr Katarzyna Pawlak-Weiss Naczelnik BEN IPN we Wrocławiu.

Data dodania: 2022-04-04 10:58:32
Data edycji: 2022-04-04 11:02:03