Matematyka. Kto w pracy liczy, mierzy i waży ?

W roku szkolnym 2020/2021 uczniowie klasy II a Szkoły Podstawowej nr 5 w Nysie uczestniczyli w projekcie „Matematyka. Kto w pracy liczy, mierzy i waży?” zorganizowanym w ramach programu Uniwersytet Dzieci w Klasie pod  honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej.

Podczas kreatywnych zajęć przeprowadzonych przez mgr Iwonę Retman uczniowie rozwijali kompetencje matematyczne i umiejętności praktycznego zastosowania wiedzy matematycznej w różnych dziedzinach życia. Dowiedzieli się, że nie tylko matematyk korzysta z matematyki. Nauczyli się współpracować w zespole, nawiązywać relacje oraz rozpoznawać emocje.

Cykl lekcji z edukacji matematycznej, z motywem orientacji zawodowej, obejmował między innymi następujące zagadnienia: „Czy matematyka może przydać się w kuchni?”; „Po co wymyślono pieniądze?”, „Co się liczy w tańcu i muzyce?”, „Ile matematyki jest w obrazie?”, „Co łączy człowieka z piramidą Cheopsa?”, „Po co nam matematyka?”.

Lekcje, uzupełnione filmami, były dla uczniów atrakcyjnym sposobem zapoznania się

z codzienną pracą ludzi wielu zawodów, do wykonywania których niezbędna jest wiedza matematyczna np. informatyków, architektów, mechaników, projektantów, konstruktorów, farmaceutów, medyków.

Zajęcia wzbogaciły treści programowe z edukacji matematycznej, polonistycznej, społecznej, muzycznej, plastycznej i technicznej. Pomogły w doskonaleniu  percepcji dzieł sztuki, uzupełniły bieżącą naukę i stanowiły wstęp do dalszej pracy.

Udział naukowców, artystów i ekspertów uatrakcyjnił zdobywanie wiedzy przez uczniów.

Mieli oni okazję zauważyć, że matematyka jest obecna wokół nas, w każdej dziedzinie życia

i w niemal każdej działalności człowieka.

Na zakończenie klasa II a i każdy z uczestniczących w projekcie uczniów otrzymał pamiątkowy dyplom. Realizujący projekt mgr Iwona Retman otrzymała „Certyfikat uczestnictwa”.

Prezes Fundacji Uniwersytet Dzieci wysłała do Dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 5 w Nysie list  zawierający wyrazy zadowolenia z nawiązania współpracy z nauczycielem i zaproszenie do kontynuowania spotkań w przyszłym roku szkolnym.

Data dodania: 2021-06-10 09:46:14
Data edycji: 2021-06-10 13:16:49